Tek Bir Olaya Odaklanan Haber Sitesi

Coda devam eden olayları daha derinlemesine bir formatta bildiren yeni bir haber sitesi.

0
969

Haberler bazen çok bunaltıcı olabiliyor. Özellikle pek çok karmaşık global kriz aynı anda olduğunda yeni gelişmelerden haberdar olmak ve önemli bir gelişmeyi tam olarak anlayabilmek oldukça zor. Bu sorunu ortadan kaldırmak amacıyla kurulan Coda Story devam eden olayları yeni ve daha derinlemesine bir formatta bildirmeye adamış bir haber sitesi. Method adında bir tasarım firması ile ortaklaşa yaratılan bu web sitesi, okuyucunun günümüzün en önemli global olaylarının her birini tek seferde anlayabilmesi amacıyla kuruldu.

Coda Story, New York Times ve BBC gibi önemli haber merkezlerinde çalışmış deneyimli gazeteciler tasafından kuruldu. Yeni bir editoryal deneyim sağlamak amacıyla flaş haberleri yayınlamaktan vazgeçerek daha çok kapsamlı raporlamaya dayalı haberler sunmak adına bu siteyi geliştirdiler. Coda sadece bir tane global kriz haberi üzerine odaklanıyor ve bu kriz diğer haber sitelerinin haber akışından kalksa bile Coda web sitesinde kalmaya devam ediyor.

Okuyucular Coda’nın web sitesine girdiklerinde tek bir haberle karşılaşıyorlar ve bu haber ilgili metinleriyle beraber sitenin odağında bir yıl kadar kalıyor. Geliştirme aşamasında kurucu takım test yayınını Ukrayna’da o sıralar devam etmekte olan olayları platformlarına taşıyarak yaptılar. Anasayfadaki haberler sadece kronolojik olarak sıralanmıyor aynı zamanda güncelliğini koruyan haberler olarak da sıralanıyor. Sitenin çığır açan tasarımı okuyucuların olayı daha iyi anlamalarına ve devam eden olayların nedenlerin ve etkilerinin okuyucular için anlam kazanmasına olanak sağlıyor.

Web sitesi şu an hala geliştirme aşamasında. Bu arada ekip, Coda haber akışının küçük ekranlı akıllı telefonlarda da işlevsel hale gelebilmesi için çalışmalarına devam ediyor. Aynı zamanda günümüzün çevrimiçi yayıncılık sektörünü yöneten Clickbait [1] bazlı haber sitelerinden ayrılmak için finansman seçeneklerini de değerlendirmekte.

Tıklama rekortmeni olmaktan çok okuyucunun anlamasına yönelik geliştirilebilecek haber siteleri ile ilgili sizin de aklınızda yeni iş fikirleri var mıdır?

Web sitesi: codastory.com

[1] Clickbait: İng. tık yemi. İlgi çekip tıklansın diye özellikle organize edilmiş linklere verilen isim. (Oxford Dictionaries)

[quote_box_center]Benzer Girişim: İngilizce Seviyesine Göre Haberler[/quote_box_center]