Toplu taşıma araçlarının anlık konum bilgisi cebimize giriyor

0
1754
Toplu Taşıma Araçları Konum Bilgisi

Yeni iş fikri Moovit, toplu taşıma araçlarının doluluk durumlarını ve araçların duraklara varış saatlerini kesine yakın olarak tahmin ediyor.

Herhangi bir toplu taşıma aracı içerisinde olan Moovit kullanıcıları, cep telefonlarında uygulamayı çalıştırdıkları anda konum bilgileri ve rotalar sunuculara aktırılıyor. Moovit daha sonra sunucularda topladığı bilgileri izleyerek, belediyeler tarafından paylaşılan şehir durumlarını (yol çalışmaları, kazalar vs. gibi) bu bilgilerle birleştiriyor ve planlanan zaman üzerinden gecikmeleri hesaplıyor. Bu sayede kullanıcılar gecikme durumlarında uyarılıyor.

Örneğin, 5 dakika sonra gelmesi planlanmış olan otobüsün içerisindeki bir Moovit kullanıcısı duraktan 15 dakikalık mesafe uzaktaysa, durakta bekleyen Moovit kullanıcısının başka bir otobüs kullanması veya farklı bir rota üzerinden gitmesi gerektiği uygulama tarafından bildiriliyor.

Kullanıcılar aynı zamanda otobüsün binmeye değer olup olmadığına doluluk oranlarını uygulama üzerinden görerek kontrol edebiliyorlar. Unutmadan belirtelim, eğer uygulamayı sizinle beraber kullanan başka bir arkadaşınız varsa ve buluşmak için sözleşmiş iseniz; hedef lokasyon seçimi yapılarak kimin kaç dakika içerisinde buluşma noktasında olacağı bilgisini de görebiliyorsunuz. Yukarıdaki videodan uygulama hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

New York merkezli Moovit sayesinde kullanıcılar, toplu taşıma araçlarını beklerken zaman kaybetmekten kurtuluyorlar. İnovatif uygulamadan daha efektif bir şekilde yararlanılabilmesi için çok sayıda kullanıcının platformu iOS veya Android işletim sistemli cihazlarına yüklemiş olması gerektiği bilgisini de ekleyelim. Zaman tasarrufu sağlayabilecek yeni iş fikirleri aklınıza geliyor mu?

Web sitesi: www.moovitapp.com