Travma Geçiren Çocukları İyileştiren Oyun

Triangle of Life mobil oyunu, travma hastası çocukların terapi boyunca öğrendikleri yaşam becerilerini uygulamalarını sağlayarak onları iyileştiriyor.

0
948
Travma geçiren çocukları iyileştiren oyun Triangle of Life

Travma geçiren çocukların tedavisi özenle ele alınması gereken bir konudur. İyi bir tedavi büyük oranda çocuğun edindiği becerilere ve terapistin ilgisine bağlıdır. Bu hayati görevi üstlenmeyi uman yeni girişim Triangle of Life isimli mobil oyun, travma hastası çocukların terapi boyunca öğrendikleri becerileri uygulamalarını sağlayarak onları iyileştiriyor. Springwise’ın haberine göre; bu yeni girişim, Carnegie Mellon Üniversitesi Teknoloji Eğlence Merkezi öğrencileri ile Allegheny Health Network akıl sağlığı uzmanları iş birliği ile gerçekleştirilmiş. Bu mobil oyun, genç hastaların tedavi süreçlerini oyuna dönüştürmelerini sağlıyor. Terapi sırasında öğrendikleri yaşam becerilerini seanslar arasında tablette ya da telefondaki bu oyunda uygulama şansı bulan çocuklar, bu becerileri daha çabuk kazanıyor.

Travma odaklı bilişsel davranışçı terapiye dayanan Triangle of Life oyunu, fiziksel veya cinsel istismar, sevilen birinin ölümü ya da toplum içinde şiddet görme gibi travmatik deneyimler yaşamış 8-12 yaş arası çocuklara yardım etme amacıyla tasarlanmış. Oyun sırasında, çocuk ormanda geçen bir hikayenin içinde aslan olarak yer alıyor ve diğer hayvanlarla çeşitli durumlarda etkileşime geçerek düşüncelerini, hislerini ve davranışlarını daha iyi anlamlandırabiliyor. Oyun çocuklara sağlıklı bilişsel başa çıkma becerileri kazandırıyor, olumsuz düşünceler ile olumlu düşünceleri yer değiştirmek için onlara yardımcı oluyor ve terapi seanslarıyla yaptıkları ilerlemeyi hızlandırıyor.

Bu tür tramvatik vakaların iyileşme sürecinde yardımcı olabilecek yeni teknolojik girişimler aklınıza geliyor mu?

Web sitesi: ahn.org