Tuzlu Su ile Çalışan Lamba

1 litre tuzlu sudan 8 saat enerji üreten SALt Lamba, geceleri aydınlatmak için güvenli ve sürdürülebilir bir yol olarak karşımıza çıkıyor.

0
778
Tuzlu su ile çalışan lamba SALt

Günümüzde pek çok insanın güvenilir enerji kaynaklarına erişimi bulunmuyor. Bu yüzden geceleri aydınlatma için gazyağı ile çalışan jeneratör, pille çalışan lamba ya da mum kullanıyorlar. Bu çözümler hem insanlara hem de doğaya zarar veriyor. PSFK’nın haberine göre; Sürdürülebilir alternatif aydınlatma sistemi olan SALt, tuzlu su ile çalışan pilleri sayesinde daha sağlıklı bir çözüm sunuyor.

Tuzlu su ile çalışan bu lamba enerji sağlamak için galvanik hücre biliminden faydalanıyor. Bu bilime göre; elektrokimyasal güç kaynağı olan hücre, kendiliğinden oluşan redoks tepkimelere neden olur. Farklı çözeltiler içine batırılan artıuç ve eksiuç olmak üzere iki farklı metal birbirini dengeleme ve bir tepki meydana getirmek üzere bir tuz köprüsü ile bağlanır. Lambanın bu bilimden faydalanarak yaptığı şey ise; aynı işlemi gerçekleştirerek elektrolitleri toksik olmayan tuz çözeltisine dönüştürüyor.

SALt lambanın kullandığı tuz çözeltisi, güç kaynağının olmadığı durumlarda ışık üretmek için kullanılan diğer yöntemlere göre önemli ölçüde daha güvenlidir. Gazyağı ve mumların yangın çıkarma riski var ve gaz yağı insanları zehirleyebilecek toksinler üretiyor ve uzun vadede akciğer kanserine neden oluyor. Piller ise güçlü asitler içeriyor ve atılması durumunda toprağı ve suyu kirletiyor.

Kritik bir durumda mecbur kalırsanız tuzlu su ile çalışan bu lamba ile telefonunuzu da şarj edebiliyorsunuz. Fakat aslında bu lamba doğal afetler sonucu yardıma ihtiyacı olan insanlar için tasarlanmış. Doğal afet durumlarında elektrik bulmak zordur ve lamba size bunu sağlayabilir.

SALt lambanın tasarımcıları henüz bir fiyat ve dağıtım tarihi belirlemediler fakat gelişmekte olan ülkelerde yaşayan düşük gelirli aileleri de düşünerek fiyatını düşük tutacaklarını belirttiler.

Sizin de aklınıza sürdürülebilir enerji kullanan yeni iş fikirleri geliyor mu?

Web sitesi: salt.strikingly.com

[quote_box_center]Benzer iş fikri: Güneş Enerjisi Üreten Pencere[/quote_box_center]