Ücret Ayrımcılığına Dikkat Çeken Gezici Dükkan

Gezici dükkan Less Than 100, kadın müşteriden erkeğe göre daha az ücret talep ederek cinsiyete dayalı ücret ayrımcılığına dikkat çekiyor.

0
833
Ücret ayrımcılığına dikkat çeken gezici dükkan

Amerika’da 1963 Eşit Ücret Kanunu’nun çıkmasının üzerinden 50 yıldan fazla geçti. Bu yasaya göre aynı işi yapan işçiler cinsiyet gözetmeksizin aynı maaşı alacaklardı fakat Amerika 2014 yılı istatistikleri gösteriyor ki, erkekler ile aynı işi yapan kadınlar erkeklerin kazandığı sadece %78’ini kazanabiliyor. Pensilvanya’da bu oran daha da düşüyor ve %76 oluyor.

Türkiye’ye baktığımızda kadınların henüz işe alınma aşamasında ayrımcılığa uğradığını görüyoruz. Türkiye’de kariyer elde etme aşamasında cinsiyetler arasında yasal düzeyde bir ayrımcılık söz konusu olmasa da, uygulama düzeyinde kadının yükselmesi önünde kalıplaşmış önyargıların da engelleyici olduğu bilinmektedir.¹

Springwise’ın haberine göre; Amerika’da buna tepki olarak sanatçı ve girişimci Elana Schlenker, Less Than 100 projesi kapsamında Pittsburgh’da 76<100 adında “kazandığın kadar öde” sloganını benimseyen gezici bir dükkan açtı. Kadın müşterilerinden ürünün ücretin %76’sını talep ederek, cinsiyete dayalı maaş ayrımcılığına dikkat çekiyor.

Pittsburgh’daki gezici dükkan 76<100, Schlenker’in Less tahn 100 projesinin ilk ayağını oluşturuyor. Bu geçici dükkan Mayıs ayının başına kadar kadın sanatçılar tarafından yapılan seramik, tekstil, kitap, sanatsal afişler ve başka işleri satacak ve daha sonra New Orleans’a geçecek. Buradaki ikinci dükkanın adı 66<100 olacak çünkü New Orleans’ın bulunduğu Louisiana eyaletinde kadınlar erkeklerin aldığı ücretin sadece %66’sını kazanabiliyor. Projeden kazanılan tüm gelirler doğrudan sanatçılara gidiyor. Ayrıca ay boyunca dükkanda çeşitli workshoplar ve bir dizi etkinlik düzenleniyor.

Less Than 100 projesi, bir işletme olarak başarılı olur mu bilinmez ama bu proje şu anda farkındalık oluşturmuş durumda ve bu sayede istatistik kurumlarının nadiren yaptığı bir biçimde insanları bu konu hakkında bilinçlenmeye ve tartışmaya yönlendiriyor.

Sizin de aklınıza sık sık göz ardı edilen eşitsizliklere dikkat çekmeyi sağlayabilecek yeni iş fikirleri var mı?

Web Sitesi: lessthan100.org

¹ Kaynak: İ. Parlaktuna (2010) Türkiye’de Cinsiyete Dayalı Mesleki Ayrımcılığın Analizi / Ege Akademik Bakış