Uyuklama anında sürücüyü uyaran güvenlik sistemi

0
2135
Sürücü Güvenlik Sistemi

[dropcap]Ö[/dropcap]zellikle uzun yollar tepen kamyon ve tır şöförleri işlerini yetiştirebilmek için gecesini gündüzüne katanlar arasında. Hal böyle olunca sürücülerin yorgunluklarından dolayı maalesef zaman zaman görmek istemediğimiz kazalara şahitlik ediyoruz. Neyse ki artık Seeing Machines‘in Caterpillar iş birliğiyle geliştirdiği yeni DSS (sürücü güvenlik çözümleri) teknolojisi sayesinde sürücülerin göz ve yüzleri sürüş esnasında sürekli takip edilerek yorgunluk durumları izlenebiliyor.

Çeşitli sensörler, alarmlar ve bir yazılımdan oluşan DSS; sürücünün yüz hareketleri ve davranışlarını izleyen inovatif bir teknoloji. Gözbebeği büyüklüğü, esneme aralıkları, göz kırpma sıklığı ve göz kırpma esnasında gözlerin kapalı kalma süreleri izlenen davranışlar arasında. Bu verileri kullanarak kısa süreli uyuklamaları; anında algılayan sistem sürücüyü alarmla uyararak yeniden uyanmasını sağlıyor. Ayrıca yoldan çıkma gibi durumlarda da uyarılar gerçekleşiyor.

Sistem, sürücüyü uyarırken sadece sesli alarm değil aynı zamanda koltukta bulunan düzenek sayesinde sürücüyü titreşimle de uyarabiliyor. Unutmadan belirtelim; sürücünün davranışları, işveren ve sevkiyat memurları tarafından da sürekli olarak izlenebiliyor.

PSFK’nın haberine göre DSS; dünyanın ilk yorgunluğu izleyen sistemi değil, ancak gözlük ve şapka gibi özel bir ekipman gerektirmediğinden diğerlerinden farklı inovatif bir girişim. 7 gün 24 saat çalışmak durumunda kalabilen emekçiler için en büyük sorunlardan biri olan yorgunluk için geliştirilen DSS‘i başarılı buluyoruz.

Sizin de aklınızda benzer iş fikirleri var mı?

Web sitesi: seeingmachines.com

[alert type=”success”]Fotoğraf: Flickr – born1945[/alert]