Verilerinizi Sonsuza Kadar Saklayan Safir Disk

Fransız şirket Fahrenheit 2451’in ürettiği Nanoform isimli safir disk sayesinde en değerli verilerinizi sonsuza kadar saklayabilirsiniz.

0
736

En mutlu anınızda çektiğiniz fotoğraflar, çocuklarınızın doğum sertifikaları, aşk mektuplarınız ya da aile ağacınız; hepsi bir USB belleğe kaydedilmekten daha fazlasını hak ediyorlar. USB bellek, CD ya da hardisklerin çok iyi korunsalar bile en fazla 30 yıl ömrü var. Bulut sistemlerinin de güvenilirliği son zamanlarda epey sarsıldı. Buna bir çözüm bulmak isteyen Fahrenheit 2451 inovatif bir girişimde bulundu ve sudan, ateşten ve zamandan etkilenmeyen Nanoform adını verdiği safir diski geliştirdi.

Sentetik safir, elmastan sonra en sert ikinci madde olarak sınıflandırılıyor. Bu yüzden su, asit, ışık, soğuk veya aşırı sıcak (lav sıcaklığı) bu diskin içindeki verileri bozamıyor. Nanoform’un verileri yüzyıllar boyunca muhafaza edeceği iddia ediliyor. Her şeyin dijital olduğu bir çağda, verileri analog şeklinde sakladığı için de devrimsel bir niteliği var.

Nanoform’u ister kolye olarak takabiliyor isterseniz de evinizde biblo gibi de kullanabiliyorsunuz. Nanoform’un yüzeyinde 300.000’e yakın veri barındırabiliyorsunuz. Bu rakam verilerin boyutuna göre azalıyor ya da çoğalıyor.

Bu verilere nasıl erişeceğiniz konusuna gelince; safir diskin yüzeyindeki her bir karakter 10 mikron boyutunda, yani saç telinden bile daha ince. Örneğin; Tolstoy’un Savaş ve Barış eserinin kaydedildiği bir Nanoform’da sayfaları görebiliyorsunuz ama metni göremiyorsunuz. Nanoform verileri analog olarak kaydettiği için, verileri elde etmenin birkaç yolu var. Güçlü bir büyüteç, makro lensi olan fotoğraf makinesi, dijital mikroskop, yüksek çözünürlüklü bir tarayıcı ve benzer şeyler ile verilere erişebilirsiniz. Veriler otuz bin kat küçültülerek ve yüksek hassasiyetli fotolitografi teknolojisi kullanılarak iki ince safir katman arasına gömülüyor. Verilerin Nanoform’a işlenmesi temiz bir ortamda yapılıyor yani verilerinizin arasına toz parçası bile girmiyor.

Safir disk Nanoform şu an Kickstarter üzerinden fon topluyor. Eğer 43.000 USD olan fon hedefini elde ederse, Kasım 2015’te ilk ürünler gönderilmeye başlanacak. 130 USD ödeyerek yine aynı siteden verileriniz yüklenmiş bir şekilde ürünün siparişini verebilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Sizin de aklınıza verileri uzun süre saklamamızı sağlayacak güvenilir depolama yöntemleri hakkında yeni iş fikirleri geliyor mu?

Web sitesi: fahrenheit2451.com