Viral Reklam Nasıl Yapılır?

0
2799
Viral Reklam

Viral Reklam

Jonah Berger, Wharton School Of Business’ta tüm kariyerini “küçük bir reklamla nasıl büyünür?” sorusunun cevabına adamış bir asistan profesör. Berger’e göre “Bazı insanlar, başarıyı kendiliğinden yakalamış ürünlerin sadece şanslı olduğunu düşünüyorlar. Fakat bu ne tesadüftür ne de şans. Bunun adı bilimdir.

Viral Reklam Nasıl Yapılır?

Berger’a göre bir ürünü viral yapabilecek ve tüketicilerin kendi iradeleriyle ürünü paylaşmalarını sağlayabilek 6 anahtar unsur:


1. Sosyal Değer: Kullanıcılar kendilerini özel hissettirecek ürünlere bayılırlar. Örneğin Markofoni’nin her gün için özel olarak yaptığı indirimler, viral hale gelmelerine şüphesiz katkıda bulunmuştur.


2. Tetikleyiciler: Kullanıcıların günlük yaşam alışkanlıklarına etki etmiş ürün veya servisler viral olmuşlardır bile. Örneğin, Facebook ve Twitter, internet kullanıcılarının vazgeçilmezi haline gelmiştir.


3. Duygusal Etki: Kullanıcılar kendilerini duygusal olarak etkileyen ürün veya servisleri kutsallaştırma derecesinde benimserler. Örneğin; bobiler.org üzerindeki bir paylaşım kullanıcıyı güldürmüşse, kullanıcı büyük ihtimalle bunu arkadaşlarıyla paylaşacaktır. Ve dahası eğer kötü bir gününü düzeltecek ölçüde bir paylaşım ise kullanıcı kendini her kötü hissettiğinde ürüne yönelecektir.


4. Görünürlük: Ürüne farkedilebilir bir özellik katmak – renk, şekil vs. – dışarıdan izleyen tüketicilere o ürünün ne olduğunu anında bildirecektir. Örneğin, beyaz bir kulaklık gördüğünüzde bunun Apple ürünü olduğunu anlarsınız, çünkü diğer tüm şirketler siyah kulaklık üretiyorlar.


5. Pratiklik: Gerçekten kullanılabilir ve efektiv bir ürün yaratmak, ürünü kullanan tüketicinin o üründen daha sık bahsetmesini sağlayacaktır. Örneğin, Evernote isimli uygulama işlevselliği bakımından sürekli ağızlarda dolanıyor.


6. Hikayeler: Eğer tüketiciler sizin ürünlerinizi başkalarına tanıtacaksa önce ürünün hikayesini bilmeliler. Örneğin, bir ürün için ödenen bedelin yüzde 10’unun yardıma muhtaç kişilere bağışlanacağı bilgisinin tüketiciler arasında dolaşması viraliteye yardımcı olacaktır.


localhost/wp‘un Entrepreneur derlemesidir.