Vücut hareketlerine göre müzik çalan ceket

0
1710

California merkezli Machina firmasının yarattığı MJ v1.0 isimli ceket (mont); giyen kişinin vücut hareketlerine göre müzik çalıyor.

MJ v1.0 olarak adlandırılan müzik çalan ceket; parmak pozisyonunu algılayan 4 esnek sensör, kol hareketlerini algılayan bir ivme ölçer, bir kumanda kolu ve 4 tuş ihtiva ediyor. Sensörler kablosuz olarak bilgisayara veya mobil bir cihaza bağlanarak MIDI kontrol edicilerle çalışması için optimize edilebiliyor. Aynı şekilde bilgisayar üzerinden, ceketin tüm ayarları hareketlere atanabiliyor. Örneğin, sol kol kaldırıldığında sesin yükseltilmesi, butonlar kullanıldığında davul sesi çıkması gibi. Özetle, ürünün kullanımına alışan bir kişi ceketi bir enstrüman gibi kullanarak kendi müziğini yaratabiliyor.

Kullanılmadığı zamanlarda normal bir ceket olarak kullanılabilecek MJ v.1.0 bir Kickstarter projesi. 75.000 USD fonlandıktan sonra hayata geçerek ilk üretimini gerçekleştirmiş bile. Üretilen bu ceketlerin tanesi için ödenmesi gereken miktar ise 285 USD. Yukarıdaki videoyu izleyerek ürünün kullanımı hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz gibi, buraya tıklayarak tanıtım videosuna ulaşabilirsiniz.

Sizin de aklınızda giyilebilir teknoloji ürünü yaratmaya yönelik yeni iş fikirleri var mı?

Web sitesi: www.machina.cc