Web sitelerine şifresiz giriş sağlayan eklenti

0
1751
Şifresiz Giriş

İnternette geçirilen zaman arttıkça online mahremiyet ve güvenlik en büyük endişeler arasında gelmeye başladı. Özellikle tüm kişisel bilgilerin web ortamında saklandığı platformları düşünürsek durumun ne kadar önemli olduğu anlayabiliriz. Ünlü otomotiv firması Ford, bu endişeleri en aza indirmek için yeni bir tarayıcı eklentisi geliştirdi. Keyfree Login adı verilen bu eklenti sayesinde; Facebook, Twitter, Gmail gibi sık kullanılan web sitelerine şifresiz giriş yapmak için, hesap sahibinin bilgisayarının yanında durması yeterli.

Firmanın Fransa ayağı; Ford‘un kendi araçları için geliştirdiği anahtarsız çalıştırma sisteminden ilham alarak Keyfree Login‘i geliştirdi. Keyfree Login basitçe; kullanıcı, bilgisayarına yaklaştığında; kullanıcı girişi yapılması gereken sitelere otomatik olarak giriş sağlıyor. Aynı şekilde eklenti sayesinde bilgisayardan uzaklaşıldığında ise otomatik olarak hesaptan çıkış gerçekleşiyor.

Keyfree Login‘in çalışma prensibi ise şu şekilde: Tarayıcıya yüklenen eklenti üzerinden seçilen cep telefonu Bluetooth üzerinden eşleniyor. Eklentiyle eşlenen cep telefonu, bilgisayara yaklaştırıldığında (maksimum 9 metre) ise eklenti bunu algılayarak istenilen siteye giriş yapıyor. Telefon, bilgisayardan uzaklaştırıldığında ise çıkış işlemi gerçekleşiyor. Yukarıdaki video konsept hakkında daha detaylı bilgi içeriyor.

Raporlara göre Ford, servisin test aşaması sırasında yaşanan bazı eksiklikler nedeniyle uygulamayı şimdilik geri çekmiş. Fakat fikrin arkasındaki takım veri güvenliğini sağlamlaştırmak için çalışmalarına devam ediyor. Platformu kullanmak isteyenler: Şu an için sadece video ve yayınladığımız bu yazı ile yetinmek durumundasınız. Yeni iş fikirleri geliştirmek için kolları sıvayan girişimciler: Yazdıklarımız ilham almanız için yeterli değil mi?