Yakıt tasarrufu konusunda ipucu veren cihaz

0
1823

[dropcap]T[/dropcap]rafik kazalarını saptayarak acil durum servislerini bilgilendiren Splitsecnd, FikirciBaba okuyucularının hatırlayacağı bir inovasyon. Splitsecnd konseptini bir adım ileriye taşıyan Automatic, acil durumlarda yakınlara haber vermekle kalmıyor aynı zamanda aracın sağlığı, yakıt tasarrufu ve aracın en son nereye park edildiği hakkında bilgi de veriyor.

Automatic, aracın veri portuna takılan küçük bir cihaz. 1996 ve sonrası tüm model araçlarda bu veri portu bulunuyor. Cihaz porta takılarak aktif hale getirildikten sonra, cep telefonuna indirilen Automatic uygulaması ile eşleniyor. Eşleme işleminin ardından cihaz, sürüş esnası boyunca çeşitli yönlendirme ve ipuçları sağlıyor. Örneğin; aracını yakıt tasarrufu noktasında verimsiz kullanan bir kişiye ne yapması gerektiği, uygulama üzerinden bildiriliyor.

Veri portuna takılan cihazın diğer özellikleri ise şöyle: Seyehat rotası – seyahat sırasında harcanan toplam yakıt miktarı – km başına harcanan yakıt miktarının gösterilmesi, otomatik kaza algılama ve kaza durumlarında acil durum servisleri ile yakınlara haber verilmesi, araç ve motor sağlığının takip edilmesi, aracın park edildiği konumun hatırlatılması. Yukarıdaki video cihaz hakkında daha detaylı bilgi içeriyor.

Satış fiyatı 69.95 USD olması planlanan Automatic isimli cihaz 1996 ve sonrası tüm model araçlarla kullanılabilecek. Cihazın piyasaya sürülme zamanı ise 2013 Temmuz olarak tahmin ediliyor.

Otomativ sektörünün girişimcileri, bu fikir aklınızdaki yeni iş fikirleri için ilham oldu mu?

Web sitesi: automatic.com