Yalan söylendiğinde transparan hale gelen takım elbise

0
2112
Transparan Takım Elbise

[dropcap]K[/dropcap]ısa bir süre önce vücut hareketlerine göre müzik çalan ceketten bahsetmiştik. Şimdi ise başka bir giyilebilir teknoloji ürünü oaln Intimacy 2.0‘ın Hollandalı yaratıcıları Studio Roosegaarde‘nin yeni iş fikrinden bahsedeceğiz. Henüz proje aşamasında olan erkek takım elbise, giyen kişi yalan söylediğinde şeffaf hale gelerek kişiyi rezil ediyor.

Studio Roosegaarde tarafından bayanlar için üretilen Intimacy 2.0, elektronik sinyaller aldığında saydamlaşarak transparan hale gelen elbiselerden oluşan bir koleksiyondu. Koleksiyondaki elbiseler, doğal olarak şeffaf halde bulunan fakat LEDlerden gelen ışığın yansıtılması sayesinde kesif hale gelen “akıllı elektronik folyo” kullanılarak üretildi. Elbiseleri giyen kişilerin, kalp atış hızları arttığında bu ışıklar kesilerek elbise tekrar transparan hale geliyordu. Studio Roosegaarde şimdi ise benzer teknolojiyi erkek takım elbise koleksiyonu için kullanmayı planlıyor. Üretilecek yeni takım elbiseler; içerisinde bulunacak olan sensörler sayesinde giyen kişinin yalan söylemesi durumlarını algılayarak transparan hale gelecek.

Daha çok şık ve modaya uygun ürünler üreten Studio Roosegaarde‘nin ürünlerini, iş adamlarının kullanacağını düşünmüyor olsak bile; bu tarz bir ürünün mülakat veya çeşitli testlerde kullanılabileceğini düşünüyoruz.

Giyilebilir teknoloji ürünleri konusunda iş fikirleri üretilmeye devam ediyor. Sizin de bu alanda inovatif olabilecek düşünceleriniz var mı?

Web sitesi: studioroosegaarde.net