Yaşayan Avize Havayı Temizliyor

Biyolojik süreci taklit eden yaşayan avize, karbondioksiti emiyor ve oksijen üreterek havanın kalitesini artırıyor.

0
1102
Yaşayan avize havayı temizliyor.
Yaşayan avize havayı temizliyor.

Daha önce, gün ışığını taklit ederek duvara çeşitli desenler ve şekiller yansıtan lamba, gün ışığını emerek enerji üreten pencere ve tuzlu su ile çalışan lamba gibi yenilikçi, doğal ve sürdürülebilir tasarımları sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise bir tasarım mühendisi sadece güzel görünmekle kalmayan, aynı zamanda havadan karbondioksiti emen ve oksijen üreten bir yaşayan avize geliştirdi. Hava kalitesini artıran yaşayan avize Exhale Chandelier, Londra’da Victoria and  Albert Museum’da çalışan mühendis Julian Melchiorri’nin eseridir.

Springwise’ın haberine göre; Melchiorri avizeyi, daha önceki projesi olan ipek proteinde stabilize edilmiş kloroplastlardan (bitkinin klorofil içeren kısmı) geliştirilen “Silk Leaf” üzerinden geliştirmiş. Su ve besinler, yaprakların doğal yolla yaptığı gibi ozmos yoluyla yaprağa verilmektedir. Melchiorri, yaşayan avize Exhale Chandelier için yapay yaprakları üç farklı boyutta 70 taç yaprağına uyarladı. Her yaprak, su ve besin maddeleri damlatılarak beslenen yeşil algler içeriyor ve LED ışıkları ile aydınlatılıyor. Algler karbondioksiti emiyor ve oksijen üretiyor. Böylece ortaya, havayı doğal olarak temizleyen benzersiz aydınlatma aksesuarı ortaya çıkmış.

Melchiorri, yapay yaprakların ve avizenin zamanla havalandırma sistemleri, iç mekanlar için serbest form yüzeyler ve hatta uzay araştırmaları gibi uygulamalarda kullanılmasını umut ediyor. Amacı, problemleri estetik bir şekilde çözmek için biyolojik süreçleri taklit eden yeni yollar geliştirmek. Sizce gelecekte biyolojik süreçleri taklit eden teknolojiler kentsel çevreyi büyük ölçüde iyileştirebilir mi?

Web sitesi: julianmelchiorri.com