Yemek Fotoğrafından Tarifi Bulan Yapay Zeka Uygulaması

Yapay Zeka Uygulaması Pic2Recipe, yüklenen yemek fotoğrafından malzeme listesini ve tarifini bulabiliyor.

0
733

Birçoğumuz yemeğimizi yemeden önce fotoğrafını sosyal medyada paylaşmaya bayılıyoruz. Peki fotoğrafını gördüğümüz ama adını bilmediğimiz bir yemeği evde yapmak istesek, sadece fotoğrafa bakarak tarifini öğrenmemiz mümkün mü? MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı’nın geliştirdiği Pic2Recipe yapay zeka uygulaması sayesinde artık mümkün. Bu uygulama yemeğin fotoğrafından malzeme listesini ve hatta hazırlanışını buluyor.

Kullanımı oldukça basit; fotoğrafı uygulamaya yüklüyorsunuz ve sistem yemek içeriğini tahmin ederek veri tabanından benzer yemek tariflerini karşınıza çıkartıyor. Metro’nun haberine göre; Araştırmacılar bu sistem üzerinde yaklaşık bir yıldır çalışıyorlar. 1 milyondan fazla tarif içeren bir veri tabanı hazırlamışlar ve eksik olanları düzenlemişler.  MIT laboratuvarın Nick Hynes şöyle aktarıyor: “Yemek fotoğraflarını anlamak Google gibi bir şirketteki araştırma takımı için bile zorlu bir problem. Daha önce bu konuda çalışanlar oldu fakat genelde daha küçük bir veri tabanı ile gerçekleştirdiler ya da farklı mutfaklara ait versiyonlarını koymadılar. Geçenlerde, Pinterest yiyecek tanıma için bir algoritma geliştirdi fakat bu algoritma yemeğin tarifi yerine hindi, muz gibi sadece yiyeceğin türünü belirleyebiliyor.”

Pic2Recipe sadece görüntüden içerikleri tanımakla kalmıyor aynı zamanda benzetme, bağlantı kurma ve yemeği bir bütün olarak ele alma üzerine de geliştirilmiş. Aynı bir insan gibi yemeği bağlamsal olarak değerlendiriyor. Örneğin kapari ve bezelye birbirine çok benziyor fakat bağlamsal olarak kapariyi bir salatada veya bezelyeyi patatesin yanında ayırt edebiliyor. Tabaktaki birkaç malzemeyi tanımlayamasa bile geniş veri tabanını sayesinde makul bir içerik getirebiliyor.

Yapay Zeka Uygulaması Pic2Recipe, yüklenen yemek fotoğrafından malzeme listesini ve tarifini bulabiliyor.
Yapay Zeka Uygulaması Pic2Recipe, yüklenen yemek fotoğrafından malzeme listesini ve tarifini bulabiliyor.

Yemek fotoğrafından tarifi bulan yapay zeka uygulaması hala geliştirilme aşamasında. Blenderdan geçirilmiş çorba veya meyve püresi gibi yiyecekleri ayırt etmek için halen birkaç iyileştirmeye ihtiyacı var. Geliştirilme aşamasında olsa da şu an sistem yemekleri bulmada %65 oranında başarı elde ediyor. Özellikleri kurabiye ve kekler açısında veri tabanı oldukça gelişmiş. Bir kurabiye fotoğrafından malzemelerin %73’ünü bulabiliyor.

Hayatımızı kolaylaştıran uygulamalara dair sizin de bir girişiminiz varsa, bizimle paylaşın sitemizde yayımlayalım.

Pic2Recipe