Yeni iş fikirleri değerlidir, geribildirimler daha değerli

0
1682
Yeni iş fikirleri değerlidir

[dropcap]G[/dropcap]ünlük hayatta hemen hemen herkesin aklına inovatif olabileceği düşünülen iş fikirleri gelmiştir. Bankada, markette, iş yerinde, otobüste veya yolda yürürken hayatları kolaylaştıracağını varsaydığınız fikirleriniz mutlaka olmuştur. Hatta bu fikirlerin yeni olduğunu ve sadece sizin aklınıza geldiğini düşünmüş olabilirsiniz. Bu yazımda siz değerli FikirciBaba okuyucularına; birçok kişinin korktuğu “iş fikrimi başkasıyla paylaşmamalıyım” endişesinden bahsedeceğim.

Yapılan araştırmalara göre yeni olduğunu düşündüğünüz iş fikrinin, aslında her gün dünya üzerinde binlerce kişinin de aklına geldiğini biliyor muydunuz? Hemen aklınıza şu soru gelmiş olabilir: Madem herkes düşünüyor neden bu fikir henüz gün yüzüne çıkmadı? Cevap basit, insan her düşündüğünü hayata geçiremez. Örneğin; kilo vermek istersiniz, bunun için yapmanız gerekenleri bilirsiniz ancak bir türlü uygulamaya geçiremeyebilirsiniz. Veya her gün koşmanın sağlığınız için faydalı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ama bunun için yeterli zamanı harcamayıp, gerekli çabayı sarf etmediğinizde bu aklınızın bir köşesinde sadece fikir olarak kalacaktır.

Girişimcilikte de bu böyledir; bazen para kaybetme korkusundan, bazen yapılacak işin tutmayacağını düşünmek gözünüzü korkutup fikrinizi rafa kaldırmanıza sebep olabilir ve hiçbir zaman uygulamaya geçemeyebilirsiniz. Bunun ötesinde yapılacak işi tek başınıza değerlendirmeye çalışmanız, bu korkularınızın git gide büyümesine sebep olacaktır. Nitekim siz isteseniz de istemeseniz de fikrin ilk hayat buluş aşaması, bu fikri başkalarıyla paylaşmak olacaktır. Üreticiyle, distribütörle, pazarlamacıyla veya patent başvurusu sırasında birçok kişiyle bu fikri paylaşmak zorunda kalacaksınız.

Girişimciler için tavsiyem aklınıza bir fikir geldiği zaman bunu en yakın arkadaş çevreniz ve ailenizle paylaşmanız, akabinde onların görüşlerini dinlemeniz; onların önerileri ve düşüncelerini dikkate almanız. Bu sayede iş fikrinizi hayata geçirmeden önce küçük bir pazar araştırması yapmış olacaksınız ve ilk elden geribildirim (feedback) edinmiş olacaksınız.

Bazıları fikirlerinizi çok beğenecek, bazıları da çok değersiz bulacak. Ama bu geribildirimler aklınızdaki iş fikirlerinin piyasada algılanma biçimini gösterecek ve atladığınız ayrıntılar üzerinde düşünmenizi sağlayacak. Unutmayın ki iş fikrinizi hayata geçirirken karşınıza çıkabilecek sorunları önceden tahmin etmek ve önlem almak; hem maddi olarak hem de zaman yönünden tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Aklınıza gelen fikirleri çevrenizdeki insanlarla paylaşmayı unutmayın, fikirler paylaşıldıkça değer kazanır. Fikirli günler!

Harun Birlik / localhost/wp