Pek çok insan artık sabit hat kullanmıyor. Tüketiciler Birliği’nin 2010 yılında yayınladığı İletişim Raporu’na göre Türkiye’de sabit hat kullanım oranı %24,5. Sabit ücret gibi bir handikap ve GSM şirketlerinin sunduğu uygun fiyatlardan da dolayı olsa gerek artık herkes sevdikleri ile cep telefonu üzerinden iletişim kuruyor. Fakat yine de ev telefonlarının kullanım kolaylığından sonra pek çok insan için cep telefonu kullanması hala oldukça zor. Insensi isimli startup, ev telefonunun sunduğu kullanım kolaylıklarından bazılarını geri getirmek için, sabit hattın basitliğini ve dokunmatik ekranlı tabletin şıklığını bir araya getirerek bir ev telefonu tasarladı.

Ily isimli bu yeni iş fikri, çocuklardan dedelere kadar aile bireyleri arasında iletişimi kolaylaştırıyor. 200 USD değerindeki bu cihazı mutfağınıza ya da oturma odanıza kurabiliyorsunuz. Wireless aracılığı ile evinizin internetine bağlanıyor. Ev telefonu görevi gören Ily’nin 8 inç dokunmatik ekranı, kamerası, mikrofonu hoparlörü, yakınlık sensörü, sıcaklık ve hava sensörü bulunuyor. Sesli aramalar yapabilmeniz için de bir telefon ahizesi bulunuyor. Ily kullanılmıyorken ekranda aile üyelerinin fotoğrafı çıkıyor. Birinin fotoğrafına tıkladığınızda görüntülü arayabiliyor, o kişiye video mesajı, metin mesajı ya da çizim gönderebiliyorsunuz.  Bu özellikler eğer diğer aile üyelerinde de Ily varsa daha etkin bir şekilde kullanılabiliyor. Fakat diğer aile üyelerinde Ily yoksa, şirket iPhone ve Android telefonlar için de bir mobil uygulama çıkartacak böylece bu cihazla akıllı telefonunuzdan da iletişim kurabileceksiniz. Mobil uygulama özellikle fotoğraf paylaşmak istediğinizde de çok işe yarayacak. Mobil uygulama sayesinde cep telefonunuzdan Ily kullanıcısına fotoğraf gönderebileceksiniz. Sabit hat girişi de bulunan Ily’i sabit hattınız ile değiştirebilir hatta diğer sabit hat telefonlara arama bile yapabilirsiniz.

Şu an web sitesinden bu yeni iletişim cihazının ön siparişi verilebiliyor. Yukarıdaki videoyu izleyerek Ily hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Sizin de aklınıza aile bireyleri arasındaki iletişimi kolaylaştırmaya yönelik yeni iş fikirleri geliyor mu?

Web sitesi: ily.co

[quote_box_center]Benzer iş fikri: Jenerasyonlar arası iletişimi kolaylaştıran mesajlaşma sistemi[/quote_box_center]