Yeni Tekstil Materyali Kendini Dezenfekte Ediyor

Kendini dezenfekte eden tekstil materyali, hastane kaynaklı ölümcül enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olabilir.

0
1242
Kendini dezenfekte eden tekstil materyali
Kendini dezenfekte eden tekstil materyali

Bilim adamları, kendini dezenfekte eden tekstil materyali geliştirdiler. Bu antibakteriyel tekstil materyali hastane kaynaklı ölümcül enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olabilecek bir gelişme olarak görülüyor. Özel olarak tasarlanan tekstil kumaşı, hastanelerin kapılarında kullanılmak üzere geliştirildi. İnsanların kapıyı açmak için dokunduğu geleneksel alüminyum kapı plakası yerine bir cihazla birleştirilerek yerleştirilen bu materyal el hijyenini artırmayı hedefliyor.

İngiltere Leeds Üniversitesi’nden araştırmacılar Surfaceskins olarak adlandırdıkları bu cihazı geliştirdiler. Hastane kapıları, insanlar onlara binlerce defa dokunduğu için hijyen eksikliği konusunda önemli bir etken kabul edilirler. Sadece bir kişinin bile kirli ellerle kapıya dokunması, çapraz bulaşma riski oluşturarak diğer insanları da tehlikeye sokmaktadır.

Surfaceskins antibakteriyel kapı pedleri, bir sonraki kişinin kapıyı kullanmasına hazır hale getirmek için, itildiğinde hafif bir miktar alkol bazlı dezenfektan jel fışkırtarak yüzeyi dezenfekte etmektedir. Üç ayrı dokuma olmayan tekstil malzemesi içeren bu düşük maliyetli cihazın, 7 gün sonra veya bin basımdan sonra değiştirilmesi gerekiyor.

Antibakteriyel kapı pedi
Antibakteriyel kapı pedi

Cihaz kapıya tutturulmuş plastik bir kılıf içerisine yerleştiriliyor. Kendini dezenfekte eden Surfaceskins tekstil materyali bir alkol bazlı dezenfektan jel haznesi barındırıyor ve kapıyı açmak için itildiğinde oluşan basınçla bu jel yüzeyinde bulunan küçük kapakçıklı ince zardan dışarı çıkıyor ve saniyeler içinde yüzey kendini dezenfekte ediyor.

Journal of Hospital Infection dergisinde yayınlanan bir araştırmada hem bu yeni tekstil materyali hem de alüminyum kapı plakaları, hastane personelinin ellerinde bulunan seviyede bir bakteriye maruz bırakıldı. Araştırmacılar, Surfaceskins kapı pedlerinin hastane kaynaklı enfeksiyonlara neden olan bakteri düzeyini azaltmada standart kapı plakalarına göre daha etkili olduğunu ispatladı.

Surfaceskins, basit ve düşük maliyetli bir çözüm olarak gerekli olduğunu kanıtladı. Araştırmacılar, yüksek riskli birçok durumdan koruma sağlamak üzere tasarlanan Surfaceskins’in küresel pazarda muazzam bir paya sahip olacağını düşünüyor.

Web sitesi: leeds.ac.uk

[benzer] Benzer girişim: Telefonunuzu dezenfekte edin [/benzer]