Yıllık Abonelik İle Sanat Eseri Satışı

Amerikalı ressam Ashley Longshore kendi projesi Artgasm üzerinden yıllık abonelik ile koleksiyonculara sınırlı baskı sanat eserlerini satıyor.

0
820
Yıllık üyelik ile sanat eseri satışı

Bir sanatçı olarak geçinebilmek genellikle zorlu bir mücadeledir. Bazı sanat eserlerini çarpıcı fiyatlara satılabiliyorken, devamlı aynı oranda satış yapacağınızın garantisi yoktur. Müzisyenler tişört ve imzalı poster gibi ürünlerle gelirlerini garantiye alabiliyorlar. Ressamlar için de müzisyenlerin uyguladığı iş modelinin geçerli olabileceğini düşünen Amerikalı ressam Ashley Longshore kendi projesi Artgasm üzerinden yıllık abonelik ile koleksiyonculara sınırlı baskı sanat eserlerini satıyor.

New Orleanslı sanatçı, Artgasm projesi ile komisyoncuları aradan çıkarıyor ve yıllık abonelik ile doğrudan koleksiyonculara limited edition ürünler satıyor. Ashley Longshore’un hayranları 250 kişi ile sınırlı Artgasm üyeliğini 500 USD ödeyerek ya da aylık 50 USD ödeyerek alabilirler. Ashley’nin çalışmalarına yıllık üye olduğunuzda elde boyanmış minder ya da boya paleti gibi 4 özel el yapımı ürün de size hediye ediliyor. Kazancın %50’sini alan sanat galerileri gibi aracılar olamadığı için de Ashley özel tasarım sanat ürünlerini bir hayli düşük fiyattan satışa sunuyor. Bu yeni iş modeli Ashley’e yıllık 125.000 USD gelir sağlayabilir. Ashley bu konuda bir platform oluşturmayı düşünmüyor ama kendi projesi Artgasm’ın diğer sanatçılara örnek iş modeli olmasını umuyor.

Üyelik modeli ile başka hangi alanlarda yeni iş fikirleri üretilebilir?

Web sitesi: ashleylongshore.com

[quote_box_center]Benzer iş fikri: Dijital eserlerin korunmasını sağlayan kriptografik kimlik[/quote_box_center]