Yol kenarlarına terk edilmiş eşyaların yerini bildiren uygulama

0
1589
Yol kenarlarına terk edilmiş eşyalar

Yol kenarlarına terk edilmiş eşyalar

Ülkemizdeki komşuluk ilişkilerinin, diğer bölgelere nazaran daha gelişmiş olduğu gerçeği belki tanıtacağımız yeni iş fikrini cezbedici kılmayabilir. Fakat ilham kaynağı olabilecek bu inovatif fikir bizce incelemeye değer.

Avrupa, ABD ve Kanada gibi özellikle zengin bölgelerde bir çok kişi; artık ihtiyaç duymadığı ve kullanmayacakları eşyalarını dışarıya bırakırlar (Türkiye’de her zaman önce akraba ve komşuya sorulur, malumunuz). Ürünü yol kenarında gören başka bir kişi eğer eşyayı kullanışlı bulursa kişisel kullanımı için alıp götürür. Bu döngüden ilham alan Kanadalı bir grup girişimci, Trashwag adlı uygulamayı yaratmış.

Trashwag; yol kenarlarına terk edilmiş olan 2. el eşyaların kullanıcılar tarafından lokalize edilip, o ürüne ihtiyaç duyan kişilerin bilgisine sunulmasını sağlayan bir uygulama. Örneğin, artık ihtiyaç duymadığınız eski bir masanız var ve masanızı atmaya karar verdiniz. Masayı dışarı çıkarıp birisinin almasını bekliyorsunuz (hem başkasının işine yaraması bakımından hem de masayı çöpe taşıma zahmetinden kurtulma yönünden en avantajlısı bu). Fakat dışarıya koyduğunuz masayı günler geçmesine rağmen kimse almak istemiyor. İşte uygulama burada devreye giriyor: Masayı bıraktığınız yeri uygulama üzerinden işaretleyip, masanızın resmini ekliyorsunuz. Uygulamayı kullanan kullanıcılar arasından masayı kullanışlı bulan biri çıkarsa (hedef kullanıcı grubu arasından muhakkak çıkacaktır), masayı bıraktığınız yere gelip ürünü alıyor.

Lokalizasyonu sadece eşya sahipleri yapmak zorunda değil, uygulamadan haberdar olmayan bir kişinin sokağa bıraktığı eşyayı gören kişiler de ürünlerin resim ve konum bilgilerini platforma kaydedebiliyor. Unutmadan belirtelim, her iki durumda da malın eski sahibiyle yeni sahibi hiç bir şekilde iletişim haline geçmek durumunda kalmıyor. Uygulama şimdilik sadece Kanada’da kullanılabiliyor. Aşağıdaki web sitesinden şu an sokaklara bırakılmış eşyaları görebilirsiniz.

İnovatif platformun mimarları gibi biz de, uygulama sayesinde eşyaların kullanım ömürlerinin uzayarak çevre korunumuna katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Sizin de aklınızda bu tarz çevre dostu girişimleri entegre edebileceğiniz yeni iş fikirleri var mı?

Web sitesi: trashwag.com