Alternatif ev ve iş yeri modellerinin giderek arttığını görüyoruz. Daha önce sitemizde alternatik iş yeri modellerine örnek Hollanda’dan Kantoor Karavan’ın bir girişimi olan gezici kır ofislerinden bahsetmiştik. Şimdi ise alternatif ev modellerinde gelecek vadeden yeni bir girişim olan yumurta şeklinde mobil ekolojik ev Ecocapsule, Nice Architects tarafından Pioneers Festival’de tanıtıldı.

Bu taşınabilir, kendi kendini idame ettiren mini apartman güneş ve elektrik enerjisi ile elektrik üretiyor ve hiçbir şebekeye bağlanmadan iki insana bir yıl boyunca dağdan denize kadar istedikleri her yerde ev sahipliği yapabiliyor.

Standart kargo konteyneri büyüklüğünde olan bu düşük enerji tüketen ekolojik ev istenilen herhangi bir yere ucuza taşınabiliyor. Sekiz metrekare alanı ile küçük bir ev olmasına rağmen akıllı iç tasarımı sayesinde oldukça kullanışlı bir alan sunuyor. Ekolojik evin içinde portatif yatak, yemek alanı, oda içi banyo, ufak bir mutfak, depo ve iki pencere bulunuyor. Güneş panelleriyle kaplı çatısı ve 750w elektrik üreten rüzgar türbini ile yeşil enerji kullanıyor. Yüksek kapasiteli bataryası yeşil enerji kullanamadığı zamanlarda yedek güç ünitesi olarak kullanılabiliyor. Evin yumurta şekli yağmur suyunu toplanmasını ve yerleşik su filtresi sayesinde yerel su kaynağına ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

Tasarımcılar yumurta şeklinde mobil ekolojik ev Ecocapsule’un kentsel ortamlarda kullanılmasının yanı sıra kırsal alanlarda da araştırmacılardan kampçılara kadar pek çok insana barınma sağlayabileceğini ön görüyor. Ecocapsule’un 2016 yılında piyasaya çıkması planlanıyor ve fiyatı da yılsonuna doğru ön siparişler başladığı zaman açıklanacak. Yukarıdaki videoda ekolojik evi daha ayrıntılı görebilirsiniz.

Sizin aklınıza alternatif ev modelleri ile ilgili bir girişim geliyor mu?

Web sitesi: ecocapsule.sk