Yüzen Çöp Kutusu Denizleri Temizliyor

Atıkların toplanmasına yönelik bir girişim olan yüzen çöp kutusu Seabin, denizleri temizleyerek çevre kirliliğini azaltıyor.

0
1257
Yüzen çöp kutusu denizleri temizliyor.
Yüzen çöp kutusu denizleri temizliyor.

Atıkların toplanmasına ve değerlendirmesine yönelik daha önce biyobozunur yemek atıklarını gübreye dönüştüren çöp kutusu Taihi ve evsel atıklardan yapılan sürdürülebilir jet yakıtı haberlerini paylaşmıştık. Fakat denizler bu alanda üzerine fazla düşünülmeyen konular olarak kalıyor. Atıkların temizlenmesine dair son dönemde bir atılım ise büyük bir bölümü okyanusla kaplı kıta ülkesi Avustralya’dan geldi. Bir yarışmaya hazırlanırken Andrew Turtle’un aklında şöyle bir fikir vardı: “Karada çöp kutusu olabiliyorsa, neden denizde de bir tane olmasın?”

Turtle, sörfçü ve ürün tasarımcısı Pete Ceglinski ile beraber bu soruya cevap vermek için Seabin Projesi’ni başlattı. Bu ikili denizin üzerinde yüzen çöp kutusu Seabin’i tasarladı ve inşa etti.  Yüzen çöp kutusu Seabin deniz suyunu emerek çöpleri haznesinde hapsediyor ve süzdüğü suyu tekrar denize boşaltıyor. Çöp kutusu bir günde 1.5 kiloluk çöp toplayabiliyor ve haznesinde 12 kiloya kadar çöp tutabiliyor.

Seabin, yüzen pisliklerin toplanma eğitimi gösterdiği marinalar, limanlar ve yat kulüplerinde kullanılmak üzere tasarlanmış. Seabin şu anda İngiltere’de Portsmouth Limanı’nda test ediliyor. Her biri 3.000 Pound olan çöp kutuları ucuz değil fakat limanları temizlemek için harcanan işgücünün miktarını kesinlikle azaltıyor. Çöplerin toplandığı hazne doğal elyaftan üretilmiş ve yaratıcıları zamanla Seabin’in pompalarına rüzgar veya güneş gibi alternatif enerji kaynakları ile güç sağlamayı umuyor. Turton ve Ceglinski, Fransa’da ayda yaklaşık 360 çöp kutusu üretebilecekleri bir fabrika kurdular fakat bu kadar çöp kutusunun bile denizleri temizlemeye yetmeyeceğini fark ettiler. Bu yüzden de insanları çevre kirliliği konusunda bilinçlendirdikleri bir eğitim programı başlattılar. Bu program ile okyanus kirliliğini azaltmanın yollarını arayan insanlara hibe de sağlıyorlar. Amaçları sadece yüzen çöp kutusu Seabin’i satmak değil, aslında tamamen çöp kutusuna olan ihtiyacı ortadan kaldırmak.

Bu yeni girişim, özellikle yaz sezonunda turistlerin akın etmesi ile bir hayli kirlenen Güney sahillerimiz için de çok yararlı olabilir. Hatta her şeyden önce, insanımızı çevre kirliliği konusunda bilinçlendirmek için devlet tarafından bir program başlatılabilir.

Sizce çevre kirliliğini önlemek için başka ne tür girişimlerde bulunulabilir?

Web sitesi: seabinproject.com